Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKair i Moskwa chcą zbudować pierwszą elektrownię jądrową w Egipcie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 13:16:31
egipt, rosja, energetyka, inwestycje

Kair i Moskwa podpisały w lutym 2015 r. wstępne porozumienie w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Egipcie - ogłosił prezydent Abd el-Fatah es-Sisi podczas wizyty przywódcy Rosji Władimira Putina w Egipcie.

Rosja i Egipt "podpisały protokół ustaleń dotyczący budowy elektrowni jądrowej do produkcji energii elektrycznej w regionie Ad-Daba" na północy Egiptu - oświadczył Sisi.

Na początku lat 80., za rządów prezydenta Hosniego Mubaraka, Egipt rozważał budowę elektrowni jądrowej w Dabie, ale projekt został zawieszony po katastrofie w Czarnobylu z 1986 roku.

 

 

Putin sprecyzował, że elektrownia powstanie, jeśli obie strony osiągną ostateczne porozumienie w tej sprawie.

Jak powiedział szef rosyjskiego koncernu Rosatom Siergiej Kirijenko, cytowany przez agencję RIA-Nowosti, "chodzi o budowę elektrowni jądrowej z użyciem rosyjskiej technologii, składającej się z czterech bloków dużej mocy, po 1200 megawatów każdy".

Dodał, że będzie to elektrownia nowej generacji, "postfukushimowska", oraz że Rosja jest gotowa udzielić kredytu na jej budowę.

Podczas wizyty Putina Rosja i Egipt postanowiły zacieśniać współpracę w dziedzinach energii, inwestycji i turystyki. Według agencji AP podpisano m.in. porozumienia w sprawie zwiększenia inwestycji w sektor gazowy oraz utworzenia rosyjskiej strefy przemysłowej wzdłuż Kanału Sueskiego.

"Porozumieliśmy się w sprawie kontynuacji współpracy wojskowej między naszymi krajami, zwłaszcza w świetle obecnej sytuacji" - dodał Sisi, w którego kraju siły bezpieczeństwa padają ofiarą ataków terrorystycznych. 

Źródło: PAP

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: Użytkownik Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert