Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 13:13:27
egipt, polska, inwestycje, firmy

Inwestycje bezpośrednie Polski w Egipcie nie są wysokie. Wiele polskich firm ograniczyło działalność po 2011 r., kiedy Egipt stał się miejscem niepokojów społeczno-politycznych.

 

 

Według danych Centralnego Banku Egiptu wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Egipcie wzrosła do ok. 4,1 mld dol. w roku finansowym 2013/2014 w porównaniu z 3,8 mld dol. w roku poprzednim. Wzrost BIZ napędzany był większym napływem inwestycji w sektorze ropy (z 1 mld dol. do 1,6 mld dol.), podczas gdy napływ inwestycji typu greenfield odnotował 6,7-proc. spadek do 2,2 mld dol. w porównaniu do 2,4 mld dol. w roku poprzednim.

W III kwartale roku finansowego 2013/2014 Wielka Brytania znalazła się na pierwszym miejscu pod względem wielkości zagranicznych inwestycji w Egipcie. Ich wartość w tym okresie wyniosła 1,4 mld dol.

Drugie miejsce zajęły Stany Zjednoczone, przy inwestycjach o wartości 0,5 mld dol. Trzecia i czwarta pozycja należy do Francji i Belgii – odpowiednio 191,3 mln dol. i 158 mln dol.

 

źródło: Bank Światowy

 

Polska w Egipcie

 

Polska zajmuje dalsze miejsce wśród inwestorów UE pod względem wartości zaangażowanego kapitału, niemniej jednak jej pozycja umacnia się. Świadczy to o postępującym procesie umiędzynarodowienia działalności polskich przedsiębiorstw.

Zaangażowanie kapitałowe polskich firm w działalność gospodarczą w Egipcie osiągnęło w 2013 r. wartość 6,46 mln dol. (wzrost o 0,23 mln dol. w stosunku do 2012 r.), a liczba polskich przedsiębiorstw działających w tym kraju wyniosła do 76 (wzrost o osiem wobec 2012 r.).

W Egipcie ma od 2008 roku jest obecna m.in Geofizyka Toruń Sp. z o.o., firma działająca w sektorze ropy i gazu czy producent opakowań Can-Pack Metal Closures sp. z o.o. (to spółka zależna Can-Pack SA).

Wpływ Polski na gospodarkę Egiptu jest dużo większy, niż wynikałoby to ze statystyki dotyczącej bezpośrednich relacji handlowych. Powodem jest turystyka: w dużym stopniu to właśnie Polacy przyczyniają się do jej rozwoju i dzięki temu pobudzają konsumpcję w Egipcie.

Polacy stanowią wśród turystów jedną z największych grup narodowościowych. Turystyka ma aż 17-proc. udział w egipskim PKB.

 

Egipt w Polsce 

 

Inwestycje firm egipskich w Polsce nie są duże, jednak zainteresowanie dotyczące współpracy rośnie. Polskę odwiedzają systematycznie egipskie misje gospodarcze. Na przykład we wrześniu 2014 roku przyjechała do nas grupa przedsiębiorców egipskich zainteresowanych rozwojem importu do Egiptu produktów spożywczych z Polski. Wizytę zorganizowała Agencja Rynku Rolnego we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kairze.

Regularnie odbywa się Forum Gospodarcze Polska-Egipt. W maju 2014 r. zgromadziło ono przedsiębiorców egipskich z takich sektorów, jak: rolno-spożywczy, surowce mineralne, wyposażenie medyczne, maszyny i urządzenia, telekomunikacja, tekstylia i odzież, obuwie, chemikalia i produkty ropy naftowej, rękodzieło, turystyka.

W organizowaniu dwustronnych spotkań aktywnie uczestniczy Egipsko-Polskie Stowarzyszenie Biznesmenów (Egyptian-Polish Businessmen Association). Działa ono od 1997 roku i skupia egipskie firmy współpracujące z Polską w handlu, inwestycjach i usługach, m.in. w turystyce.

W ramach Stowarzyszenia działają komitety, których zadaniem jest rozwijanie kontaktów biznesowych m.in. na rynku owoców i warzyw, ziół, przypraw, technologii komputerowych, logistyki, budownictwa, chemikaliów i lakierów, surowców, pojazdów zmechanizowanych i części zamiennych, produktów włókienniczych. EPBA co roku organizuje misje handlowe do Polski, a także przyjmuje misje z Polski, współpracuje z takimi organizacjami biznesowymi, jak: Pracodawcy RP, Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza, a także z Ambasadą RP w Kairze.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Szczecin

Baza wiedzy to miejsce gdzie będziemy starać się rozpowszechniać wiedzę o dobrych praktykach w bi...
Polska - SZCZECIN 2021-12-09 Dodał: Adam grabowski Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

ulotki Wrocław

Ulotki drukujemy w pełnym kolorze na wysokiej jakości papierze kredowym lub satynowanym od 100g d...
Polska - SZCZECIN 2021-12-09 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

foldery Wrocław

Druk cyfrowy umożliwia produkcję niskich nakładów materiałów takich jak: raporty, foldery, cennik...
Polska - SZCZECIN 2021-12-09 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert