Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPerspektywy współpracy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 13:10:47
egipt, handel, eksport, import, gospodarka

W Egipcie rośnie popyt na surowce, usługi i produkty, głównie z branży metalurgicznej. Gospodarka potrzebuje metali nieszlachetnych (żelaza i stali) oraz wyrobów stalowych. Egipt musi sprowadzać również produkty spożywcze, m.in. pszenicę i mięso.

Szansą dla eksportu zagranicznego jest branża energetyczna, rośnie zapotrzebowanie na instalacje i sprzęt wiertniczy, urządzenia, maszyny i podzespoły do produkcji, dystrybucji i przetwórstwa odkrytych złóż ropy i gazu.

Perspektywy dla eksporterów stwarza również sektor wyposażenia medycznego (produkcja lokalna jest marginalna), a także przemysł farmaceutyczny (przewiduje się wzrost popytu na lekarstwa) i egipski sektor rolno-spożywczy.

 

 

Egipt nie jest w stanie zaspokoić samodzielnie swoich potrzeb żywieniowych ze względu na warunki klimatyczne, ograniczony zasób ziem uprawnych i limitowany dostęp do wody. Jego potrzeby importowe dotyczą głównie pszenicy i innych ziaren, mięsa, oleju, produktów mleczarskich (dobrze rozwija się ostatnio przetwórstwo drobiu). Zapotrzebowanie na produkty spożywcze wynika także ze zwiększającej się populacji Egiptu.

Dobre perspektywy eksportowe maja produkty mleczne. Stały się one ważnym składnikiem diety Egipcjan. Przewiduje się wzrost konsumpcji mleka płynnego o 11,8 proc., do 6,3 mln ton w 2017 r. Prognoza uwzględnia zmianę wzorca spożycia (ok. 75 proc. Egipcjan pije mleko nie pasteryzowane i dystrybuowane bez opakowania) oraz silny rozwój demograficzny. Zapotrzebowanie na mleko będzie pokrywane produkcją krajową i importem. Prognozowany jest także wzrost konsumpcji mleka w proszku o 22,1 proc. do 62.800 ton w 2017 r., całkowicie pokrywanej importem. Główne kraje eksportujące mleko w proszku na rynek Egiptu to Polska, Nowa Zelandia i Szwecja.

W konsekwencji wzrostu produkcji mleka ponownie zwiększy się produkcja serów, który jest ważnym składnikiem diety w Egipcie. Roczna konsumpcja serów per capita w Egipcie wynosi ok. 6 kg – wielu Egipcjan spożywa sery przynajmniej w trakcie jednego z dziennych posiłków. Zwiększy się także konsumpcja masła – o 15,4 proc. do 139.400 ton w 2017 r. W warunkach spodziewanej stagnacji produkcji rosnący popyt na masło w Egipcie będzie nadal pokrywany importem.

Rosnąca liczba mieszkańców Egiptu wpływa także na wzrost zapotrzebowania na produkty branży ICT (Techniki Informacyjne i Komunikacyjne). Program wymiany samochodów transportu publicznego sprzyja eksportowi produktów branży motoryzacyjnej.

Projekty modernizacji kolejnictwa i znaczne środku budżetowe przeznaczone na ten cel stwarzają perspektywy współpracy handlowej dla branży kolejowej: potrzebne są szyny, urządzenia i tabor kolejowy, rząd planuje remonty i renowacje taboru, modernizację istniejących linii kolejowych, wprowadzenie systemów sygnalizacyjno-kontrolnych i alarmowych.

Perspektywiczny jest sektor motoryzacyjny: zwiększa się zainteresowanie importem części zamiennych, podzespołów i akcesoriów samochodowych, w tym używanych, zwłaszcza do pojazdów produkowanych w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Na stabilnym wysokim poziomie utrzymuje się zapotrzebowanie na import produktów chemicznych i papierniczych (w Egipcie brakuje surowców dla tego przemysłu). Interesująca dla eksporterów jest także branża producentów wyrobów ze szkła i porcelany.

 

Możliwości rozwoju współpracy mają:

  • firmy wysokiej technologii, w których produkcja opiera się głównie na wykorzystaniu białych piasków kwarcowych
  • przedsiębiorstwa o średnim poziomie zaawansowania technologicznego - branża motoryzacyjna, farmaceutyczna, produkcji minerałów
  • spółki o relatywnie niskim poziomie technologicznym – przetwórstwo spożywcze

Piaski Pustyni Białej w Egipcie są dobrym surowcem do produkcji układów scalonych, włókien optycznych dla połączeń i kabli internetowych, komórek fotowoltaicznych dla paneli energii słonecznej oraz urządzeń elektronicznych.

Energia słoneczna może stać się najważniejszym źródłem energii w Egipcie; część urządzeń do wykorzystania w panelach produkują firmy lokalne.

Egipscy przedsiębiorcy są otwarci na zawieranie porozumień z zagranicznymi firmami, z którymi mogliby by zająć się produkcją i eksportem paneli fotowoltaicznych.

Dostępność białego piasku kwarcowego oraz licznej i płacowo konkurencyjnej siły roboczej sprawia, że firmy zagraniczne posiadające odpowiednie technologie mają możliwości rozwoju działalności gospodarczej, szczególnie w regionie Górnego Egiptu, Morza Czerwonego i Półwyspu Synaj.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: Użytkownik Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert