Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCo kupić, a co sprzedać

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 13:10:08
egipt, handel, eksport, import, gospodarka

Głównym partnerem handlowym Egiptu jest Unia Europejska. Egipski rynek jest w znacznym stopniu chroniony, zwłaszcza w przypadku importu towarów konsumpcyjnych.

 

 

Według danych Central Agency for Public Mobilization and Statistics (CAPMAS) w pierwszym półroczu 2014 r. eksport wyniósł 14,6 mld dol. , a import 30,4 mld dol. Dla porównania w tym samym okresie 2013 eksport osiągnął 15,6 mld dol., a import 35,2 mld dol.

Egipt eksportuje głównie ropę nieprzetworzoną i produkty ropy naftowej (3,5 mld dol.), produkty rolnicze bez bawełny (1,9 mld dol.), żelazo i stal oraz ich produkty (1 mld dol.), produkty i wyroby chemiczne (2,6 mld dol.), bawełnę i tekstylia (1,5 mld dol.), wyroby elektro-mechaniczne (1,2 mld dol.).

 

źródło: Bank Światowy (marzec 2015 r.)
 

Egipt importował głównie: produkty z ropy (3,5 mld dol.); produkty i wyroby chemiczne (4,3 mld dol.); żelazo i stal oraz ich produkty (3,9 mld dol.); produkty rolnicze i artykuły żywnościowe (5,2 mld dol.); wyroby elektro-mechaniczne (6,9 mld dol.)

Najważniejszym partnerem handlowym Egiptu jest Unia Europejska. Zgodnie z danymi Egipskiego Banku Centralnego w pierwszym kwartale 2014/15 (lipiec/wrzesień 2014) UE wyeksportowała do Egiptu produkty warte 4,4 mld dol. (o ponad 12,8 proc. więcej niż w roku poprzedzającym), natomiast import towarów z Egiptu wyniósł 2,3 mld dol. (wzrost o 4,5 proc.). Obroty handlowe z UE stanowią 34,4 proc. całkowitej wartości handlu zagranicznego Egiptu.

 

źródło: Bank Światowy (marzec 2015 r.)

 

Rośnie wymiana handlowa Egiptu z Rosją. W sierpniu 2014 r. rosyjski rząd zatwierdził wniosek Egiptu dotyczący rozpoczęcia negocjacji w sprawie utworzenia strefy wolnego handlu między Egiptem a krajami Unii Celnej, w tym Rosją Białorusią i Kazachstanem.

W związku z zakazem eksportu do Rosji artykułów spożywczych z Unii Europejskiej, USA, Australii i Kanady, zwiększyła się współpraca rosyjsko-egipska w eksporcie na rynek rosyjski egipskich produktów rolno-spożywczych. Od stycznia do czerwca 2014 r. eksport egipskich towarów do Rosji wzrósł o 27,6 proc., do 454 mln dol. (w analogicznym okresie 2013 r. było to 355,8 mln dol.).

 

Polska-Egipt

 

Wymiana handlowa między Polską a Egiptem systematycznie rośnie. Polska - po wprowadzeniu sankcji przez UE i USA wobec Rosji, i kontrakcji Moskwy, szuka nowych rynków zbytu.

Dobry wynik finansowy w bilateralnych obrotach handlowych świadczy o elastyczności polskich producentów i eksporterów oraz o ich umiejętności wykorzystania dynamicznie zmieniającego się popytu. Pozwala to na utrzymanie polskiego udziału w rynku mimo trudności wynikających z kryzysu gospodarki egipskiej. W 2013 r. wartość egipskiego eksportu wyniosła 24,8 mld dol. (oznacza to spadek o 0,5 w porównaniu z 2012 r.). Import zmniejszył się o 2 proc., do 59,2 mld dol.

Polski eksport do Egiptu w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2014 r. wyniósł 92,3 mln dol., import 27,2 mln dol., a saldo 65,2 mln dol. W stosunku do tego samego okresu 2013 r. eksport wzrósł o 15,3 proc., a import o 8,9 proc.

Egipt był trzecim, po Algierii i Maroku, odbiorcą polskich towarów w Afryce Północne. Po pierwszym półroczu kolejność między tymi krajami nie zmieniła się, natomiast spadła dynamika eksportu. Od stycznia do czerwca 2014 eksport wyniósł 146,1 mln USD, import 69,9 mln dol., saldo: 76,3 mln dol. W stosunku do tego samego okresu 2013 roku eksport wzrósł o 7 proc., a import o 15,7 proc.

Saldo w obrotach handlowych Polski z Egiptem jest dodatnie, a wymiana systematycznie rośnie: w 2010 roku saldo wyniosło 182,9 mln dol., w 2011 – 94,1 mln dol., w 2012 – 67,3 mln dol., a w 2013 – 165 mln dol. (eksport wyniósł 275,3 mln dol., a import – 110,3 mln dol.).

 

Polska najwięcej wyeksportowała do Egiptu:

  • środków transportu (w tym prawie 3,5 tys. samochodów osobowych) za 53 mln dol. (19-proc. udział w naszym eksporcie do Egiptu)
  • urządzeń mechanicznych i elektrycznych (gł. pompy, zmywarki do naczyń, lampy i żarówki, łożyska, maszyny piorące, elektrody) za 44 mln dol. (udział 16-proc.)
  • produktów pochodzenia roślinnego (pszenica, warzywa mrożone) za 35 mln dol. (13 proc.)
  • wyrobów z metali nieszlachetnych (ostrza do golenia, profile, kątowniki) za 33 mln dol. (udział 12-proc.)
  • produkty przemysłu chemicznego (leki, związki azotowe, preparaty kosmetyczne, perfumy) – 29 mln dol., udział 11-proc.
  • papier i tektura – 19 mln dol., udział 7 proc., oraz produkty pochodzenia zwierzęcego (głównie sery i twarogi, mleko w proszku) – 17 mln dol. (6 proc.)

Największymi polskimi eksporterami był w 2013 r. General Motors Poland, Glencore (wyroby metalowe, surowce), Mondi Świecie, Bel Polska, Polchar (metale), Glaxosmithkline, Avon, Siemens i Philips Lighting.
 

W polskim imporcie z Egiptu w 2013 r. dominowały:

  • wyroby włókiennicze (ubrania, dywany, przędza bawełniana) – wartość importu wyniosła 31 mln dol., a udział 29 proc.
  • tworzywa sztuczne (płyty, folie itp., polimery etylenu) – 22 mln dol. (udział 20 proc.)
  • produkty mineralne (głównie fosforany wapnia) – 21 mln dol. (19 proc.)

Sprowadziliśmy również produkty pochodzenia roślinnego (warzywa suszone, rośliny dla perfumerii i farmacji, owoce cytrusowe) za 13 mln dol. (12 proc.) oraz urządzenia mechaniczne i elektryczne (przewody, kable, aparatura odbiorcza dla TV) – 6 mln dol. (6 proc.).

Głównymi importerami były ZCh Police, Krakchemia, Brenntag, PPHU „CDM”, Big Star, DS. Smith Polska, Tesco, Multi-Decor, Samsung Electronics i Prymat.

Rosnąca dynamika obrotów wskazuje, że potencjał polskiego eksportu towarowego do Egiptu jest wysoki.

Wartość eksportu i importu w bilateralnych obrotach handlowych z Egiptem mają niewielkie udziały w polskim handlu zagranicznym, niemniej udział eksportu do Egiptu wzrósł w 2013 roku do 0,14 proc., a udział importu z Egiptu zmalał do 0,05 proc. Wymiana handlowa z Egiptem stanowi 0,09 proc. całkowitych obrotów polskiego handlu zagranicznego. Udział Egiptu jest porównywalny do udziałów Algierii, Maroka, Nigerii i RPA w handlu zagranicznym Polski.

Na uwagę zasługuje fakt, że ponad 35 proc. wzrost wartości polskiego eksportu do Egiptu w 2013 r. nastąpił w warunkach zmniejszenia w tym okresie - o blisko 2 mld dol. - wartości całkowitego importu Egiptu. Istotne jest w tej sytuacji zwiększenie o blisko 100 mln dol. dodatniego dla Polski salda obrotów dwustronnych.

Polskie firmy sondują możliwości współpracy pod kontem dostaw kompletnych linii produkcyjnych, myśli technologicznej, tworzenia joint ventures itp. w takich dziedzinach, jak energetyka, transport kolejowy i morski, branża elektro-energetyczna, sektor produkcji wojskowej czy przemysł spożywczy.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert