Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJeśli chcesz pracować w Egipcie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 13:43:48
egipt, praca, świadczenia socjalne, zawody, firmy

W Egipcie cudzoziemcy muszą uzyskać pozwolenie na pracę (work license) z Ministerstwa Pracy i Imigracji. Oddział firmy zagranicznej może zatrudniać cudzoziemców, ale nie więcej niż 10 proc. wszystkich pracowników. Reguła ta nie obowiązuje w przypadku utworzenia nowej, niezależnej firmy zagranicznej na rynku egipskim.

 

 

Przy przyznawaniu pozwoleń uwzględnia się kwalifikacje i doświadczenie pracownika z zagranicy. Cudzoziemiec nie może być konkurencją na rynku pracy dla Egipcjan. Pierwszeństwo w przyznaniu prawa do pracy przysługuje cudzoziemcom urodzonym i przebywającym na stałe w Egipcie.

Pozwolenia na zatrudnienie cudzoziemców są wydawane na rok lub krócej. Za wydanie pozwolenia na pracę pobierane są opłaty: 2000 funtów za wydanie oraz każdorazowo za przedłużenie zezwolenia; 4000 funtów za zezwolenie dla pracowników w firmach zatrudniających powyżej 10 proc. cudzoziemców.

Cudzoziemiec nie może otrzymać zezwolenia na pracę, jeśli może być ona wykonana przez pracownika egipskiego po odbyciu 3-6 miesięcznego szkolenia. Zatrudnienie cudzoziemca – na maksymalnie trzy lata – musi wpisywać się w interes ekonomiczny kraju oraz potrzebę zagranicznej firmy. Przedsiębiorstwa zatrudniające zagranicznych ekspertów lub techników muszą wyznaczyć dwóch egipskich asystentów o podobnych kwalifikacjach i doświadczeniu w celu ich szkolenia.

Nie można zatrudniać cudzoziemców w zawodzie celnika, przewodnika turystycznego oraz do wykonywania działalności handlowej import - eksport. Składki na ubezpieczenie społeczne są pobierane od pracowników egipskich i wynoszą 11 proc. do 14 proc. dochodu płacone przez pracownika oraz od 24 do 26 proc. płacone przez pracodawcę.

Obcokrajowcy mogą być objęci ubezpieczeniem społecznym, jeśli są podmiotami prawa pracy (ustawy o zatrudnieniu), a okres ważności ich kontraktu jest dłuższy niż jeden rok i jeśli Egipt ma stosowną umowę bilateralną.

Ponieważ Polska nie ma umowy o ubezpieczeniach społecznych z Egiptem, polscy pracownicy nie mogą być objęci takim ubezpieczeniem. Pracownicy zagraniczni nie uzyskają prawa do wykonywania pracy (usług) w Egipcie, jeśli firma ich delegująca nie jest zarejestrowana tam jako podmiot gospodarczy (nie ma oddziału).

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: Użytkownik Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert