Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGdy kontrahent jest niesolidny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 14:18:10
egipt, prawo, windykacje, sądy, ue

W przypadku sporu dotyczącego współpracy gospodarczej, zaleca się korzystanie z usług kancelarii prawnych wyspecjalizowanych w dochodzeniu roszczenia wobec lokalnego przedsiębiorcy w Egipcie. Przepisy dotyczące upadłości są tu niejasne.

 

 

Sądy gospodarcze w Egipcie rozpoczęły działalność w październiku 2008 r. Ich zadaniem jest rozstrzyganie sporów gospodarczych. Sądy egipskie z reguły respektują zapisy w kontraktach określające kompetencje sądów arbitrażowych, dotyczące rozstrzygania kwestii spornych z zaznaczeniem właściwego prawa arbitrażowego i miejsca jego stosowania.

 

Jak sprawdzić firmę

 

Informację potwierdzającą rejestrację przedsiębiorstwa można uzyskać w izbie handlowej prowadzącej rejestr gospodarczy, właściwej dla miejsca siedziby firmy.

Rejestr gospodarczy izby handlowej może udzielić następujących informacji:

  • adres firmy
  • dane kontaktowe
  • nazwisko właściciela
  • numer rejestracji

Dane te mogą być uzyskane bezpośrednio przez zainteresowany podmiot zagraniczny. Rejestr izby handlowej nie podaje innych danych, wskazujących na przykład na sytuację finansową lub wyniki działalności.

Praktycznym sposobem uzyskania ważnych informacji jest – oprócz bezpośredniego kontaktu z izbą handlową - dostarczenie przez podmiot egipski zainteresowany współpracą z polskim rynkiem, kompletnych danych z rejestru gospodarczego w formie potwierdzonego wydruku. Na życzenie zagranicznego kontrahenta potencjalny partner egipski powinien przedstawić także informacje o standingu finansowym firmy (zagraniczne przedsiębiorstwa konsekwentnie domagają się tego typu dokumentów).

Sprawdzenie wiarygodności i standingu finansowego firmy potencjalnego partnera egipskiego może być przeprowadzone także odpłatnie za pośrednictwem wywiadowni gospodarczej.

 

System upadłościowy

 

Problemem systemu upadłościowego, istotnym z punktu widzenia zagranicznych firm, jest brak komunikacji sądów egipskich z sądami zagranicznymi. Oznacza to wnioskowanie upadłościowe wyłącznie w odniesieniu do aktywów krajowych firmy. Sytuacja taka może być wykorzystana przez upadłe przedsiębiorstwo do nadużyć.

Kolejnym problemem systemu jest słabość egzekucji regulacji upadłościowych, zwiększających kłopoty wierzyciela i dłużnika. Sądy gospodarcze w Egipcie rozpoczęły działalność kilka lat temu, ale orzekający w sprawach gospodarczych sędziowie zostali przeniesieni z sądów cywilnych lub kryminalnych.

Poziom znajomości przez nich problematyki i praktyki gospodarczej zależny jest od nich samych. Towarzyszy temu ustanawianie syndyków masy upadłościowej bez rozeznania ich umiejętności, co powoduje niewłaściwą i zaniżoną wycenę aktywów firmy oraz pogarsza sytuację finansową dłużnika i wierzyciela.

System upadłościowy w Egipcie nie jest zachęcający dla zagranicznych firm także z tego powodu, że inwestorzy chcą przed wejściem na rynek poznać obowiązujące reguły zakończenia działalność gospodarczej. A te są albo niejasne, albo niekorzystne.

Ocenia się, że reforma systemu upadłościowego sprzyjałaby napływowi bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Egiptu.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: Użytkownik Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert